Spårvagnslinje från flygplatsen till hamnen i Nice
Ett sätt att ha lite koll på vad som händer på franska Rivieran är att läsa lokalnyheterna på engelskspråkiga reklamkanelen Radio Rivieras hemsida. Där får man reda på väsentligheter som när delfiner siktats, klädseln på damer som haffas för rattfylla på väg hem från cocktailparty, väderstatistik (årets september varmaste på 25 år) och diverse strejker.
Idag berättar de att spårvagnsnätet i Nice kommer byggas ut med en linje mellan flygplatsen och hamnen. Det blir bra! Bussarna där emellan är ofta totalt överfulla och ett spårvagnsset tar fler passagerare än en buss. Tyvärr dröjer det åtminstone till 2016 innan linjen är färdigbyggd.
Fakta: Spårvagn invigdes i Nice 2007 och de kör med en form av hybridteknik, delvis på batteridrift (för att inte ha elsnören över Place Massena). En resa kostar €1, biljett köps i automat innan man kliver ombord och stämplas ombord. De går så tätt att det faktiskt inte lönar sig rusa till en vagn, nästa kommer strax därefter.
- Platanerna, de provensalska byarnas mest ikoniska träd, är hotade - söndag 15 mars 2026
- Fotopromenad bland rimfrostiga bokar vid Lackarebäck - söndag 22 februari 2026
- Stort intresse för forböndernas jubileumsfärd - lördag 14 februari 2026
Last updated on oktober 27th, 2018 at 08:39 f m


Nice ! :-)
http://www.matsf.se
Javisst :-)