Rosariet i Jönköping
Ett ställe som jag hoppas kunna rekommendera i Smultronställen för dig som kör bil mellan Stockholm eller Göteborg (eller vad nu boken får för kort och koncis titel) är Rosariet i Jönköping.
Jag har fått lyriska rapporter om caféet på denna plats. Jag har också åkt dit inte bara en gång utan två för egna fältstudier. Den första gången kom jag dit p-r-e-c-i-s när caféet med tillhörande toalett stängde. Något som skapade ett akut och kännbart problem.
Vid nästa försök var rosorna insvepta i säckväv i väntan på våren. Det var ganska många besökare där, men ville man ha kaffe fick man ha medhavt. Tredje gången gillt heter det och jag hoppas det gäller för mina besök bland rosorna. I så fall återkommer jag med en rapport.
Detta var inlägg nr 5/100 i #blogg100 där jag berättar historier runt mer eller mindre aktuella Instagrambilder.
- Mitt intryck av Belgrad – Serbiens flaggfyllda huvudstad - onsdag 7 januari 2026
- Bilder av Novi Sad före kravallerna - måndag 5 januari 2026
- Gott slut med årets favoriter 2025 - lördag 27 december 2025
Last updated on juni 25th, 2019 at 07:57 f m



